Sağlık

Yemek yedikten sonra baş ağrısı neden olur?

Bazı insanlar çoğu zaman yemek yedikten sonra şiddetli bir baş ağrısı çekerler. Baş ağrısının tıpta çok fazla nedeni vardır. Bu nedenler arasında bir tanesi de besin tüketimi olmaktadır. Bazı gıda ve besin tüketimi sonrasında baş ağrısı vücutta tetiklenir. Özellikle belli başlı bazı besinleri yedikten sonra baş ağrısı çekiyorsanız kan şekeri ve kan basıncı seviyelerinizi en kısa sürede bir doktora kontrol ettirin. Peki, yemek yedikten sonra baş ağrısı neden olur? İşte cevabı.

Yemek yedikten sonra başım ağrıyor

Yemek yedikten sonra baş ağrısı neden olur?

Baş ağrısının tıp dilindeki karşılığı sefalji olarak bilinir. Baş ağrısı insanlarda farklı sebeplerden dolayı görülse de ortak olan tek şey çok zahmetli ve acı verici bir ağrı olduğudur. Baş ağrıları, insanlarda halk arasında “zonklamak” şeklinde olduğunda çekilmez bir hâl alır. Zaman zaman yemek yedikten sonra da baş ağrısından şikayet eden insanlar olur.

Bazı insanlarda belirli besin maddeleri baş ağrısını tetikleyebilir. Bu besinlere kişinin alerjisi de olabilir. Tatlı ya da tuzlu yemek yedikten sonra baş ağrısı görülebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız tıbbi bir yardım almanız gerekebilir. Bu sürekli devam edebilen bir ağrı haline gelmeden önce doktorunuza danışın.

Yemek yedikten sonra başım ağrıyor

Tatlı yedikten sonra baş ağrısı, tuzlu yedikten sonra baş ağrısı, yemek yedikten sonra baş ağrısı, halsizlik ve mide bulantısı… Tüm bunlar baş ağrısı çekenlerin başlıca şikayetleri. Peki, bunların nedeni ne olabilir?

Alerji

Tükettiğiniz besinlere karşı bir alerjiniz olabilir. Alerjiniz olan yemek vücudunuzdaki bazı sinirleri harekete geçirir. Bunlar da siz de baş ağrısı olmasına sebep olur. Alerjiniz olan bir yemeği tüketmemeye çalışın.

Migren

Baş ağrısının en temel sebeplerinden biri migrendir. Yoğurt, krema, peynir, ayran gibi süt ürünleri baş ağrısına en çok neden olan besinlerdir. Bu besinlerin içinde tiramin maddesi bulunur. Tiramin migreni tetikleyen bir maddedir.

Aynı şekilde çikolata, sığır eti, tavuk karaciğeri, muz, salamura ringa balığı, narenciye ve soya sosu da migreni tetikleyen besinler arasında yer alır. Besinlerdeki katkı maddeleri de migren atağına sebebiyet verir.

Migren atağı esnasında baş ağrısının yanı sıra mide bulantısı, istifra etme, baş dönmesi ve halsizlik gibi nedenler de görülebilir. Bunlara sebep olan bir yemek ise ilerleyen zamanlarda bu yemeği yememeniz daha doğru olacaktır.

Kan Şekeri Seviyesi

Kan şekeri seviyesindeki normal olmayan dalgalanmalar baş ağrısının temel tetikleyicilerinden biridir. Hipoglisemi bulunan ve kan şekeri düşük olan kişiler yüksek şeker oranına sahip besinler tüketir ise rahatsız olurlar.

Rahatsız olmalarının sebebi kandaki şeker oranının hızlı bir şekilde yükselmesinden dolayı kaynaklanır. Vücut, kan şekeri seviyesini normal seviyeye indirmek için insülin salgısı yapar. Hızlı bir salgılamadan sonra kan şekeri seviyesi ani bir şekilde düşüşe geçer.

Ani düşen kan şekeri, beyne yeterli miktarda şekerin gitmesini engeller. Beyin, ihtiyacı olan şekeri almak için kan basıncını yükseltir. Beyinde bulunan kan damarları kasılır ve gevşer. Bu kasılma ve gevşeme yaşanırken kişide baş ağrısı görülür.

Yüksek Kan Basıncı

Tuzlu besinler tüketildiğinde baş ağrısı çekiyorsanız bu tansiyonunuzun arttığının göstergesidir. Eğer yüksek tansiyon hastasıysanız tuzlu besinleri aşırı miktarda yemekten kaçının. Bu sizde yoğun bir baş ağrısına sebebiyet verir.

Tuz tüketiminiz gereğinden fazla olursa böbrekleriniz bu tuzu kontrol edemez. Vücuttan atılması gereken tuz, kana karışır. Kandaki tuz oranı arttığında söz konusu tuz kana su çeker. Bu durum kan basıncını arttırarak tansiyonun yükselmesine neden olur.

Tuzlu yemek yedikten sonra baş ağrısı çekiyorsanız ilk olarak bu yemekleri azaltın. Daha sonra baş ağrısı devam ediyorsa tansiyonunuzu ölçtürün ve en kısa sürede doktorunuza kontrole gidin.

Sosyofit Sağlık bültenini takipte kalın.

Sosyofit

admin@sosyofit.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu