Bakım

Sivilce nasıl geçer? Sivilcelerden kurtulmak için 7 adım

Önemli bir günün öncesinde hiç istemediğiniz bir yerde sivilce çıkabilir. Ama bu pes edeceğiniz anlamına gelmiyor. Yetişkinlerde sivilceleri tedavi etmenin pek çok farklı yolu vardır. İnsanlar sivilce nasıl geçer, sorusunun cevabını merak ediyor. İşte cevabı.

Sivilce nasıl geçer?

Sivilceler nasıl geçer bilmiyorsanız bu yazı tam da size göre. Tam 11 maddeden oluşan evde sivilce nasıl geçer listesi hazırladık. Her bir maddeyi uygulayarak istenmeyen sivilcelerinizden kurtulun.

1. Elinizi yüzünüzden uzak tutun

Sivilceleri yüzünüzde görmekten hoşlanmadığınıza eminim. Ancak bu sürekli onunla oynamak zorunda olduğunuzu göstermez. Yüzdeki sivilce nasıl geçer diye soruyorsanız elinizi yüzünüzden uzak tutun. Sivilcelere dokunmayın. Sivilceleri asla sıkmayın. Çünkü siz sivilceyi sıktığınızda aslında dışarı attığınızı düşünürsünüz. Evet, bir miktar sıvı dışarı çıkar. Ancak bir o kadar da içeride kalır. Bir süre sonra içeride kalan sıvı birden çok sivilceyle yeniden yüzünüzde olacaktır.

sivilcelerden kurtulmak için maske

2. Her bulduğunuzu yüzünüze sürmeyin

İnternette bir araştırma yaptığınızda karşınıza pek çok sonuç çıkar. Sivilce nasıl geçer diye sorduğunuz kişiler size diş macunu, limon suyu, ilaçlar gibi öneriler sunar. Ancak dermatologlar bu gibi yöntemleri pek desteklemiyor.

Diş macunu genel olarak antimikrobiyal özelliklere sahip triklosan adlı bir bileşen içeriyordu. Bir düşünceye göre iltihaplanmayı azaltmak ve sivilceleri geçirmek için kullanılıyordu. Ancak triklosan bileşeni diş macunlarından çıkarıldı. Bu yüzden diş macunları artık sivilceler için etkili değiller.

Aynı şekilde limon suyu sürmek de sivilce tedavisinde yararlı olmayacaktır. Yalnızca yüzünüzün limon kokulu olmasını sağlayacaktır.

Sivilcileri doğal yoldan yok etmenin bir yolu çay ağacı yağı uygulamaktır. Ancak cilde seyreltilmeden uygulanması gerekir. Çünkü çay ağacı yağı cildin tahriş olmasına neden olabilir.

sivilcelerden kurtulma yöntemleri

3. Sıcak kompres uygulayın

Sivilceler, dışarı çıkmak isteyen bir yağ bezesidir. Yağ bezeleri vücuttan dışarı çıkmak ister ancak cildiniz buna engel olur ve yüzünüzün bir kenarında sivilce olarak kalır. Eğer yağ bezesini dışarı atmak istiyorsanız sıcak bir kompres veya buhar uygulayın. Bu, yağ bezesinin dışarı çıkmasına yardımcı olacaktır.

4. Doktorunuzdan ilaç tavsiyesi alın

İlk başta belirtmek istiyorum ki doktorunuzun önermediği hiçbir ilacı kullanmayın. Söz konusu cildiniz ve sağlığınız olduğunda asla kullanmayın. “Başkası kullanmış, onda işe yaramış” demeyin. Sizin cildiniz ve başkasının cildi farklı. O ilaç etkili bir ilaç olsa bile doktorunuzun önermesini isteyin. Çünkü, ilaç sizde yan etki gösterebilir. Bu nedenle doktorunuzdan bir ilaç tavsiyesi alarak sivilce tedavisine başlayın. Sivilce nasıl geçer sorusunun cevabını en iyi doktorunuz bilir.

sivilcelerden kurtulmak

5. Yüzünüzü düzenli olarak yıkayın

Yüzünüzde çıkan sivilceler tüm gün aktif olarak yaşıyor. Bu yağ kir, makyaj ve kirlilik ile birleştiğinde tıkanan gözenekler ortaya çıkar. Bu yüzden de sivilceler hiçbir zaman kendini dışarı atamıyor. Yüzünüzü düzenli olarak yıkayarak temiz tutun. Gözeneklerinizin tıkanmasını engelleyin. Böylece yağ bezeleri vücudunuzdan dışarı çıksın.

6. Makyajı azaltın ya da hep bırakın

Güzellik ve kozmetik ürünleri belki sivilceleri kapatmakta size yardımcı olabilir. Ancak aslında sivilceleri daha da artırırlar. Yetişkinlerde sivilce görülmesinin en yaygın nedenlerinden biri ağır makyaj kullanmaktır. Daha hafif makyajlar yapmaya çalışın. Makyaj yapmayı hep bırakırsanız elbette bu daha etkili ve hızlı bir çözüm yolu olacaktır.

sivilce nasıl geçer

7. Beslenmenize dikkat edin

Evde sivilce nasıl geçer diye düşünüyorsanız yediğinize içtiğinize dikkat etmeniz gerekir. Sivilceler yağ bezelerinden oluşur. Yağ bezelerinin oluşma nedeni de tükettiğiniz fazla yağlı besinlerdir. Fast food, cips, patates kızartması, hamburger, pizza ve diğer tüm yağlı yemekler daha çok sivilce çıkmasına neden olur. Şekeri ve yağı az olan bir beslenme planına geçiş yapın. Ergenlerde sivilce nasıl geçer sorusu oldukça çok sorulmaktadır. Bunun bir numaralı nedeni yeme içme durumunun sağlıksız olmasından kaynaklanıyor.

Önerilen Yazı: Evde Cilt Beyazlatma Yöntemleri

Sosyofit

admin@sosyofit.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu