Sağlık

Ruh Sağlığını İyileştirmek Fiziksel Sağlığa Nasıl Yardımcı Olur?

Bilim adamları, zihinsel sağlığınızı iyileştirmenin genel fiziksel sağlığınızı iyileştirebileceğini söylüyor. Bunun stresten daha fazlası olduğunu söylüyorlar. Zihniniz ve bedeniniz birçok yönden birbirine bağlıdır. Uzmanlar, yeterli uyku, düzenli egzersiz, dışarı çıkma, besleyici bir diyet ve farkındalığın zihinsel sağlığı iyileştirmenin yolları olduğunu söylüyor. İşte Ruh Sağlığını İyileştirmek Fiziksel Sağlığa Nasıl Yardımcı Olur sorusunun cevabı.

Ruh Sağlığını İyileştirmek Fiziksel Sağlığa Nasıl Yardımcı Olur?

Circulation dergisinde yakın zamanda yayınlanan yeni bir bilimsel açıklamaya göre, psikolojik sağlık kalp sağlığını, felç riskini ve diğer dış güçlere doğrudan atfedilebileceği düşünülen diğer koşulları doğrudan etkiliyor.

Dr. Glenn N. Levine, “Bir kişinin zihni, kalbi ve bedeni birbirine bağlı ve ‘zihin-kalp-vücut bağlantısı’ olarak adlandırılabilecek şeyle birbirine bağlıdır” dedi . açıklama için yazı komitesi. “Araştırmalar, olumsuz psikolojik faktörlerin, kişilik özelliklerinin ve akıl sağlığı bozukluklarının kardiyovasküler sağlığı olumsuz etkileyebileceğini açıkça göstermiştir.”

Levine, “Öte yandan, araştırmalar pozitif psikolojik özelliklerin daha düşük kardiyovasküler hastalık ve ölüm riski ile ilişkili olduğunu buldu” dedi.

Açıklama, depresyon, kronik stres, anksiyete, öfke ve karamsarlık gibi olumsuz psikolojik sağlık koşullarını, kalp atışı düzensizlikleri, sindirim şikayetleri, artan kan basıncı, iltihaplanma ve kalbe kan akışının azalması gibi potansiyel olarak zararlı biyolojik yanıtlarla ilişkilendiriyor.

Ayrıca sigara ve sağlıksız beslenmeye bağlı olumsuz psikolojik faktörlerin de kalp problemlerini ve felç riskini artırdığını belirtiyor.

Açıklama, düzenli zihinsel sağlık taramaları, psikolojik terapi ve zihin-vücut programlarının daha iyi kardiyovasküler sağlığa yol açabileceğini öne sürüyor. Genel ve işle ilgili stres, yüzde 40 artmış kalp hastalığından gelişme veya ölme riski ile ilişkilendirilmiştir.

Ruh Sağlığını İyileştirmek Fiziksel Sağlığa Nasıl Yardımcı Olur?

Güney Kaliforniya’daki Didi Hirsch Ruh Sağlığı Hizmetleri’nin CEO’su Dr. Jonathan Goldfinger, Healthline’a stres ve kalp sağlığı arasındaki bağlantının, stresin kişinin kalbinin çok fazla çalışmasına neden olması kadar basit olmadığını söyledi.

Goldfinger, “Sürekli veya kronik stres toksik hale gelebilir ve bağlantı daha karmaşık hale gelir” dedi.

“Araştırmacılar, kronik stresin kalp hastalığına hem kontrolsüz iltihaplanma – bağışıklık sistemi çalkantılı hale gelmiş – hem de sigara içmek, aşırı yemek ve aşırı alkol veya madde kullanımı gibi stres zamanlarında insanların eğilimli olduğu bazı uyumsuz davranışlar yoluyla katkıda bulunduğuna inanıyor” diye ekledi.

Goldfinger, “Birleştirildiğinde bunlar, kalbi besleyen küçük kan damarlarının duvarlarına ve beyne ve vücuda pompalanan kan taşıyan büyük damarlara zarar vererek kalp hastalığına katkıda bulunuyor” dedi.

Stanford’da nöroşirürji profesörü olan Dr. James Doty, herkesin sadece zihnini değil bedenini de değiştirme yeteneğine sahip olduğunu söyledi.

Rafla-Yuan, “Beyin ve kalp, sempatik ve parasempatik sinir sistemleri dediğimiz bir sinir ağıyla birbirine bağlıdır” dedi.

“Sempatik sinir sistemi gaz pedalı ve parasempatik sinir sistemi fren pedalı. Kalp ve beyin arasındaki bağlantıların çoğuna bu sistem aracılık eder. Bunları etkilemek için alınabilecek zihinsel veya psikolojik eylemler var ”dedi.

Örneğin, yoga, tai qi ve diğer farkındalık uygulamaları hem kardiyovasküler sağlığı hem de zihinsel sağlığı iyileştirebilir. Farkındalık müdahaleleri, anksiyete ve paniğin hem psikolojik hem de fiziksel semptomlarına yardımcı olabilir ”diye ekledi.

Goldfinger, yedi kanıtlanmış toksik stres tamponunu uygulamanın önemli olduğunu söyledi:

  • sağlıklı uyku alışkanlıkları
  • iyi beslenme
  • düzenli egzersiz
  • dış mekana erişim
  • farkındalık veya meditasyon
  • sosyal etkileşim
  • ruh Sağlığı hizmetleri

Goldfinger, “Zihinlerimiz ve bedenlerimiz birbirinden ayrılamaz” dedi. Umut kanseri iyileştirebilir. Kalp hastalığı ve depresyon genellikle birlikte görülür. Beyin ayrıca kalbimiz, adrenalin bezlerimiz ve midemiz gibi diğer organlardan geri bildirim alan ve kontrol eden bir organdır. Zihnimizi eğiterek bedensel işlevlerimizin çoğunu kontrol edebiliriz, bu da farkındalığın ve meditasyonun toksik stresin zararlarını önleyebileceğini ve iyileştirebileceğini düşünmemizin bir nedenidir.

“İnsanlar, stres ve kalp sağlığının nasıl bağlantılı olduğuna ve bugün kalplerini korumak için yapabilecekleri tüm somut değişikliklere odaklanmalı” diye ekledi.

Ruh Sağlığını İyileştirmek Fiziksel Sağlığa Nasıl Yardımcı Olur? gibi diğer yazılar için iletişime geçin.

1

Sosyofit

admin@sosyofit.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu