Sağlık

Nomofobi Nedir: Telefon Olmadan Yaşama Korkusu

Nomofobi nedir biliyor musunuz? Nomofobi, çağdaş dünyanın getirdiği psikolojik bir hastalık olarak bilinir. Nomofobi nedir, nomofobi belirtileri, nomofobi tedavisi ve tüm bilmeniz gerekenler bu yazıda.

Cep telefonları modern yaşamın her yerde bulunan bir parçası haline geldi. Sadece iletişim kurmanın bir yolu olmakla kalmadığı gibi aynı zamanda bir sosyal ağ aracı, kişisel ajanda, online alışveriş, takvim, çalar saat, mobil bankacılık gibi pek çok kolaylığı sağlar. Şüphesiz faydalı cihazlar olsalar da bazı kişiler dijital cihazlara aşırı güvenmenin bir tür davranışsal bağımlılık olabileceğini iddia ediyor.

Aslında nomofobi terimi oldukça yakın bir tarihte telefonunuz olmadan yaşama korkusunu tanımlamak için bulundu. Bu, yalnızca telefonunuzu kaybetmeyi, unutmayı veya kırmayı değil, aynı zamanda cep telefonu bağlantısının dışında olmayı da içeriyor. Her zaman cep telefonuyla yaşamak zorunda olanların bulunduğu psikolojik bir durum.

Nomofobiye sahip insanlar cep telefonlarını kaybettiklerinde, şarjları bittiğinde ya da internet bulunmayan bir ortama girdiklerinde; stres ve kaygı hatta korku ve panik gibi duygulara sahip olabilir. Bu telefonsuz kalma fobisi için bazı uzmanlar, zihinsel sağlık üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabileceğini düşünüyor.

Nomofobi Nedir Telefonsuz Yaşama Korkusu

Nomofobi nedir?

Nomofobi, İngilizce “No Mobile Phone Phobia” olarak yazılan cep telefonsuz kalma fobisi anlamına gelen bir terimdir.

Nomofobi, İngiltere’de 2008 yılında yapılan bir araştırma sonucu ortaya çıkmıştır. 2 bin 100’den fazla yetişkinin bulunduğu araştırmada katılımcıların yüzde 53’ünde nomofobi olduğu gözlemlendi. Nomofobi teşhisi, insanların telefonlarını kaybettiğinde, pil ömrü bittiğinde veya mobil veri kapsama alanında olmadığında yaşadığı endişe, panik ve korku gibi durumlar özelinden konuldu.

Yapılan çalışmalar sonucunda nomofobinin oldukça güçlü bir psikolojik durum olduğu gözlemlendi. Çoğu insanların telefonlarını gece veya kullanmadıkları durumda kapatmamayı tercih ediyor. Katılımcılara neden kapatmadıkları sorulduğunda yüzde 55’i ailesi ve arkadaşları ile iletişim halinde olmak ihtiyacı duyduğunu, yüzde 10’u iş nedeniyle iletişim kurmaya ihtiyaç duyduğunu ve yüzde 9’u telefonlarını kapatmanın kendilerini endişelendirdiği söyledi.

Telefonlarını açık tutan insanlar bir şeyi kaçırma korkusunu da yaşıyorlar. Önemli bir şeyin ortasında bile olsalar bir aramaya ya da mesaja cevap vermekten geri kalmıyorlar. İnsanların yüzde 80’i televizyon izlerken, yüzde 40’ı yemek yerken, yüzde 18’i yatakta yatarken telefonlara cevap vermeden duramıyor.

Nomofobi Ne Kadar Yaygın?

Nomofobi ile ilgili Hindistan’daki öğrencilere yapılan bir araştırmada katılımcıların yüzde 22’sinde şiddetli nomofobi belirtilerine rastlandı. Deneklerin yüzde 60’ında durumun orta dereceli belirtileri vardı. Bu da nomofobinin oldukça yaygın olduğu gösteriyor.

Telefonunuzu bulamadığınızda hiç kendinizi endişeli veya panikli buldunuz mu? İnternete bağlantınız olmadığı zaman kendinizi bir yerde mahsur kalmış gibi hissettiniz mi? Eğer cevabınız evet ise nomofobinin bazı belirtilerine sahip olabilirsiniz.

Nomofobi Nedir Nomofobi Belirtileri

Nomofobi Belirtileri

Nomofobi, nesne veya durumdan mantıksız bir koku ile karakterize edilen bir tür anksiyete bozukluğudur. Bu fobide korkunun sebebi, telefonsuz olmak veya internet olmayan bir yerde bulunmaktadır. Nomofobi nedir yazımızda belirtilerinden de bahsediyoruz.

Nomofobi klinik bir tanı olmasa da, genellikle bu fobiyle ilişkili olarak tanımlanan bazı semptomları vardır:

 • Telefonu kapatamama
 • Telefonu cevapsız mesajlar, aramalar ve e-postalar için sürekli kontrol etme
 • Telefonun pili neredeyse tamamen dolu olsa bile sürekli şarj etme
 • Telefonu gittiğin her yere, banyo ve tuvalete dahi, yanında götürme
 • Telefonun elinde olup olmadığını tekrar tekrar kontrol etme
 • Kablosuz ve mobil veri internet bağlantısı olmadığında korku ve endişe yaşama
 • İnternetteki varlığından ve kimliğinden kopuk olduğu için stres yaşamam
 • Telefonda vakit geçirmek için aktiviteleri veya planlanan olayları ertelemek, atlamak

Duygusal ve bilişsel belirtilere ek olarak bazı kişiler fiziksel belirtiler de taşıyabilir. Nomofobiye sahip insanlar, mobil cihazlardan veya internetten uzak kaldığında; hızlı nefes alıp verme, hızlı kalp atışları, daha fazla terleme ve titreme gibi durumlar yaşayabilir. Ayrıca hafif bir baş dönmesi de hissedebilir. Ciddi durumlarda bu gibi korku semptomları panik atağa dönüşebilir.

Nomofobi Tedavileri

Nomofobi Nedenleri

İnsanların nomofobi semptomları yaşamalarının birçok nedeni vardır.

Telefonların Hayatı Kolaylaştırması

Cep telefonlarının faydaları, bir kişinin telefonsuz kalma korkusunda önemli bir rol oynar. Akıllı telefonlar birçok şey yapabilir: insanlarla iletişimde kalmak, merak edilen şeyleri araştırmak, kişisel bilgilerini paylaşmak, banka hesaplarını yönetmek, bir şeyler satın almak gibi.

İnsanlar artık pek çok önemli görev için telefonları kullandığından, telefon olmadan korkmaları belki de şaşırtıcı değildir. Telefon olmadan yaşamak; insanların arkadaşları, aileleri, işleri, mali durumları ve bilgileri dahil olmak üzere hayatlarının önemli yönlerinden kopuk ve ayrı kalmış hissetmelerine neden olabilir.

Gün İçinde Kullanım Miktarı

2014’te yapılan bir araştırmaya göre üniversite öğrencileri cep telefonları ile günde en az 9 saat vakit geçiriyor. Araştırmacılar, sürekli cep telefonu kullanmanın bir teknoloji paradoksunu temsil ettiğini öne sürüyor. Akıllı telefon hem özgürleştirici hem de baskıcı olabilir. İnsanlar iletişim kurabilir, bilgi toplayabilir ve sosyalleşebilir, ancak aynı zamanda cep telefonu kullanımı hem kısıtlayıcı hem de stres yaratan bağımlılığa yol açabilir.

Nomofobi Teşhisi

Birçok insan telefonları olmadan yaşama kaygısı veya korkusu olduğunu bildiriyor. Ancak bilmeniz gereken bir şey var: nomofobi resmi olarak bir psikolojik bozukluk olarak tanımlanmıyor.

Nomofobi semptomlarını değerlendirmek için hasta olduğu düşünülen kişiye Nomofobi Anketi (NMP-Q) uygulanıyor. Bu sorular arasında şunlar yer alıyor:

 • Akıllı telefonunuz aracılığıyla bilgiye sürekli erişiminiz olmazsa kendinizi rahatsız hisseder misiniz?
 • Akıllı telefonunuzun pilinin bitmesi sizi korkutur mu?
 • Aileniz veya arkadaşlarınızla iletişim kuramadığınızda endişeli hisseder misiniz?

Nomofobi Tedavisi

Nomofobi belirtileriniz varsa veya cep telefonu kullanımınızın hayatınızda sorunlara neden olduğunu düşünüyorsanız bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşmak doğru olabilir. Nomofobi için spesifik bir tedavi bulunmamakla birlikte, terapistiniz belirtilerinize hitap etmek için bazı tedaviler uygulayabilir. Bazı durumlarda doktorunuz, yaşadığınız anksiyete veya depresyon belirtilerini ele almak için ilaç yazabilir.

Sosyofit

admin@sosyofit.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu