Yemek

Kızarmış Dondurma Tarifi, Nasıl Yapılır?

Şüphesiz son yılların en popüler tatlısı olan kızarmış dondurma nasıl yapılır öğrenmek ister miydiniz? İşte mutfakta harikalar yaratmanızı sağlayacak kızarmış dondurma tarifi sizlerle.

Kızarmış dondurma genellikle Uzak Doğu ülkelerinde yapılmaktadır. Son yıllarda ülkemizde kafelerde ve restoranlarda satışı başlayan ve müşterilerin çok tercih ettiği bir tatlı oldu.

Kızarmış Dondurma Nasıl Yapılır?

Soğuk yenen bir yiyecek olan dondurmanın nasıl kızarmış olduğunu duyduğunuzda biraz şaşırmanız olasıdır. Ancak kızarmış dondurma yedikten sonra tadının çok güzel olduğunu fark edeceksiniz. İşte kızarmış dondurma tarifi

Malzemeler

(8 porsiyon için gerekli malzemeler)

 • 1 adet litre vanilyalı dondurma
 • 3 adet su bardağı ezilmiş mısır gevreği
 • 1 adet tatlı kaşığı toz tarçın
 • 3 adet yumurta beyazı
 • 2 litre sıvı yağ (kızarma için)
 • Çikolata sosu (servis için)
 • Fındık, ceviz, tarçın (servis için)

kızarmış dondurma nasıl yapılır

Kızarmış Dondurma Tarifi

 1. Buzluktan çıkardığınız dondurmaları çok fazla olmamak şartıyla biraz erimeye bırakın.
 2. Şekil alabilir hâle geldikten sonra dondurmaları 8 farklı parçaya bölerek yuvarlak hâle getirin.
 3. Dondurma toplarını birbirine değmeyecek şekilde bir kaba koyarak yeniden buzluğa koyun. Birkaç saat donmalarını bekleyin.
 4. Bu sırada mısır gevreğini ve şekeri mutfak robotunda çekin. Çok ince olmamasına dikkat edin. İsteğe bağlı olarak fındık, ceviz veya tarçın da katabilirsiniz.
 5. Ardından yumurtaların beyazını köpürene kadar çırpın.
 6. Buzluktaki dondurmaları çıkarın ve yumurtanın beyazına bulayın. Daha sonra mısır gevrekli karışımın içine daldırın. Dondurmanın her tarafına bulaştığından emin olun. Tekrardan buzluğa atarak yeniden dondurun.
 7. Donduktan sonra tekrardan yumurta beyazına bulayın, mısır gevreği karışımının içine daldırın. Yeniden buzluğa atın. Mümkünse bir gece buzlukta bekletin.
 8. Derin bir tencerenin içine bol yağ ekleyin. Buzluktaki donmuş dondurmaları kızmış yağın içine bırakın. Yağın kızmış olmasına dikkat edin. Dondurma toplarını da tek tek kızartmaya çalışın.
 9. Dondurma topunu yağın içine bıraktıktan sonra kaşıkla çevirerek en az bir dakika boyunca kızartın. Dondurma topları, bal rengi olana kadar kızartmanız gerekiyor.
 10. Servis yaparken dondurma toplarının üzerine çikolata sosu dökün. İsteğe bağlı çikolata sosunun üzerine fındık, ceviz veya tarçın gibi ilaveler yapabilirsiniz.

Kızarmış dondurma tarifi bu kadar. Afiyet olsun.

Sosyofit

admin@sosyofit.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu