SağlıkSpor

Günde kaç adım atmalıyım?

Her gün ortalama kaç adım attığınızı biliyor musunuz? Akıllı bileklik ya da telefonunuzdaki uygulamaya bakarak bunu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ancak bir gün içinde kaç adım attığınızı bilmek tek başına yeterli olmaz. Ayrıca, kişisel sağlık hedeflerinize ulaşmak için kaç adım atmanız gerektiğini de bilmeniz gerekir. Bu rehberde günde kaç adım atmalıyım sorusunun cevabını verdik.

Neden 10.000 adım atıyoruz?

Neden 10.000 adım atıyoruz?

Akıllı telefon ya da akıllı bilekliklerdeki adım sayar uygulamaları, standart olarak her gün 10.000 adım atmanızı söyler. Siz de çoğu zaman bu sayıya ulaşmaya çalışırsınız. Peki, hiç neden 10.000 adım atmanız gerektiğini düşündünüz mü?

Basit bir hesap yapıldığında 10.000 adım yaklaşık olarak 6 – 7 kilometre yürüyüş yapmak anlamına gelir. Bu sayı, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olur. Aynı zamanda bu adım sayısına ulaşmak haftada en az 150 dakika orta düzeyde egzersiz yapmanızı sağlıyor.

günde kaç adım atmalıyız?

Günde kaç adım atmalıyım?

2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre sağlıklı yetişkinler, bir gün içinde ortalama 4.000 ve 18.000 arasında adım atıyor. Bu araştırmanın sonucunda sağlıklı bir birey olmak için günlük 10.000 adım atmanın makul bir hedef olduğu saptandı.

Günlük attığınız adım sayısını bir aktivite seviyesi ile karşılaştırmak istiyorsanız aşağıdaki tabloyu kullanın.

 • Aktif değil: Günde 5.000 adımdan daha az
 • Ortalama aktif: Günde 7.500 ve 10.000 adım arası
 • Çok aktif: Günde 12.500 adımdan fazla

Bir günde atmayı hedeflediğiniz adım sayısı, hangi amaçla attığınıza bağlıdır. Ancak, başlangıçta belirli bir sayıya bağlı kalmamak daha iyidir. Bir antrenör, göre adım atmak kadar gün içinde yaptığınız aktivitelerin de önemli olduğunu söylüyor. Başka bir ifadeyle, enerjinizi gün boyunca hareket etmeye harcamalısınız.

Zayıflamak için günde kaç adım atılmalı?

Zayıflamak için günde kaç adım atılmalı?

Tartıda normal kilonuzdan birkaç kilo fazla çıktığınızı gördüğünüzde bunu eski hâline getirmek için günde en az 10.000 adım yeterli olacaktır.

Daha fazla adım atmanız için yaşınız, cinsiyetiniz, diyetiniz gibi çeşitli faktörler de dikkate alınmalıdır. Ancak daha düşük metabolik sendrom riski için günde en az 15.000 adım atmak oldukça uygun bir sayıdır.

Eğer 15.000 adım büyük bir hedef gibi görünüyorsa 10.000 adım kilo vermenize ve ruh hâlinizi iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Kondisyonu geliştirmek için günde kaç adım atmak gerekir?

Kondisyonu geliştirmek için günde kaç adım atmak gerekir?

Kondisyon seviyenizi geliştirmek istiyorsanız günlük attığınız adım sayısını takip etmeniz gerekir. Artık her akıllı telefonda bulunan adım sayar uygulamalarını kullanabilir ya da bir akıllı bileklik (çok pahalı olmasına gerek yok) satın alabilirsiniz.

İlk olarak birkaç gün herhangi bir hedef olmadan adım atmalısınız. Bu günlerde attığınız ortalama adım sayısının ortalama 500 ile 1000 adım daha yükseğini hedefleyin. Bu değişikliğe uyum sağladıkça hedeflediğiniz adım sayısını artırın. Düzenli artışı 10.000 adıma kadar tekrarlayın.

Günlük attığınız adım sayısı 5.000’in altındaysa her gün 250 ile 500 adım ekleyerek başlayın. İlk hafta her gün adım sayınızı en az 250 artırmayı düşünün. Daha fazla adım atmaya alıştıktan sonra günlük adım sayılarınızı her gün 500 artırmaya odaklanın. 10.000 adımı geçene kadar buna devam edin.

Bazı aktiviteler ile yürüyüşünüzü daha da etkili hâle getirebilirsiniz. Bir antrenörün önerilerine göre şunları yapmanızda fayda var:

 • 30 saniye koşun ve ardından iki dakika yürüyün
 • 15 saniye koşun ve ardından bir dakika yürüyün

günde kaç adım atılmalı

Günlük aktivitelerinizde yürüyüş yapmanıza yardımcı olacak ipuçları

Artık hedefinize ulaşmak için bir günde kaç adım atmanız gerektiğini biliyorsunuz. Sırada harekete geçmek var. Yaşam tarzınıza, günlük faaliyetlerinize ve boş vakitlerinize bağlı kalarak daha fazla yürüyüş yapmak için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem var. Bu yöntemler ile günlük aktivitelerinizi yaparak daha fazla atım atabilirsiniz.

 1. Günlük yürüyüş yapın: Zamanınız ve isteğiniz varsa, her gün 30 dakika ve 1 saat arasında yürüyüş yapmak, günlük adım hedefinize ulaşmanızı sağlar.
 2. Ufak yürüyüşler yapın: Gününüze üç bölüme ayırın: sabah, öğle ve akşam. Bu bölümlerin her birinde 10 ile 15 dakika arasında bir yürüyüş yapmaya dikkat edin.
 3. Yüz yüze konuşun: İş arkadaşlarınızla mesajlaşmak ya da e-posta ile haberleşmek yerine kalkıp masalarına doğru yürüyün.
 4. Farklı yerlere gidin: Market, fırın gibi gitmeniz gereken yerlerde normalde gittiğinizde daha uzak yerlere gidin. Her gün beklediğiniz durak yerine bir sonraki otobüs durağına kadar yürüyün. Belki daha boş bir otobüs bulabilirsiniz. Araba kullanıyorsanız arabanızı daha uzak bir konuma park etmeyi düşünün.
 5. Bekleme odasında gazete okumayın: Bir doktor randevusunda ya da kuaförde sıra beklerken gazetelere, dergilere ve telefona vakit ayırmak yerine ayağa kalkın ve yürüyüş yapın.
 6. Merdivenleri kullanın: Eğer konu daha fazla adım atmak ise en popüler ipucu budur. Birkaç kat çıkmak için asansör yerine merdivenleri kullanın.
 7. Yürüyerek konuşun: Telefon görüşmesi yaparken mümkün olduğunca yürüyerek konuşun. İleri geri adım atabileceğiniz yerlerde telefon görüşmesi yapın.
 8. Çocuklarınızla eğlenin: Güneşli bir günde çocuğunuzu parka götürdüğünüzde bir banka oturup onları izlemeyin. Onlarla birlikte siz de oynayın ya da en azından peşlerinde gezin.

Günde kaç adım atmalıyım gibi diğer içerikler için Sosyofit Sağlık kategorisi takipte kalın.

Sosyofit

admin@sosyofit.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu