Bakım

Göz altı morlukları nasıl geçer?

Göz altı morlukları gerçekten bir sağlık sorunu mudur? Pek değil ama birçok insan gözlerinin altında oluşan koyu renklerin kendilerini yorgun, yaşlı ya da sağlıksız gösterdiğini düşünüyor. Bu da insanların göz altı morlukları nasıl geçer sorusunu öğrenmeye yöneltiyor.

Göz altı morlukları tedavisi için hem tıbbi hem de doğal olarak birkaç yöntem vardır. Bu tedavilerin tümü kalıcı olmasa da morlukları bir nebze olsun azaltmaya yardımcı olacaktır. Gelin, göz altı morluklarının nedenini ve tedavilerini hep birlikte öğrenelim.

Göz altı morlukları neden olur?

Göz altı morluklarının temel sebebi her ne kadar yorgunluk olsa da aşağıdakiler de dahil olmak üzere pek çok çeşitli nedeni vardır:

  • Alerjiler
  • Nezle
  • Egzama
  • Kontakt dermatit
  • Pigmentasyon düzensizlikleri
  • Gözleri tırmalamak veya ovalamak
  • Güneşe maruz kalma

Göz altında oluşan koyu lekelerin bir başka nedeni de doğal yaşlanma sürecidir. Yaşlanan insan, yağ ve kolajen kaybetme eğiliminde olur. Bu da cildin incelmesine neden olur. Sonuç olarak ise göz altında kırmızı ve mavi kan damarlarının daha belirgin hâle gelmesine yol açar.

Ayrıca, insanlar yaşlandıkça, genellikle gözlerinin altında kabarık göz kapakları ve oyuklar oluşur. Bazen bu fiziksel değişiklikler, gözlerin altında morluk gibi görünen gölgeler oluşmasına yol açar.

Göz altı morlukları tedavisi

Göz altı morlukları nasıl geçer?

İnsanlar, gözlerinin altında sürekli olarak bekleyen koyu renklerin olmasından rahatsız olur. Güzelliğini bozmaması açısında bu morlukları makyaj ile gidermeye çalışan da vardır. Ancak bu morlukların geçmesi veya azaltılması için birçok yol vardır. Bu yollar, herkes için uyumlu olmaz. Çünkü göz altı morluklarının neden oluştuğu da önemlidir. Peki, göz altı morlukları nasıl geçer?

Her tedavide olduğu gibi kendi kendinize bir şeyler yapmadan önce doktorunuzla durumu gözden geçirmek her zaman iyi bir fikirdir.

Uyku

Yorgunluk ve yetersiz uyku gözlerinizin altında koyu renkli halkalar oluşmasına neden olur. Ayrıca sizi daha soluk göstererek bu morlukların daha da koyu görünmesine neden olur. Her gece, en az yedi ila sekiz saat uyuduğunuzdan emin olun.

Yastık

Uyurken alt göz kapaklarınıza sıvı birikmesini ve şişkinliği engellemek için başınızın altında fazladan yastık koymak göz altı morluklarınızın geçmesini sağlar.

Soğuk

Bazen genişlemiş kan damarları gözünüzün altındaki alanı karartabilir. Soğuk bir kompres uygulamak, kan damarlarının daralmasına neden olarak göz altı morluklarının azalmasını sağlar.

Güneş

Yüzünüz, çok fazla güneşe maruz kaldığında da göz altı morlukları ortaya çıkabilir. Güneşli ortamlarda daha az durmaya çalışın.

Nemlendiriciler

Göz altı morlukları nasıl geçer diyorsanız size yardımcı olabilecek bir dizi nemlendirici krem mevcuttur. Doktorunuza ya da eczacıya danışarak bu nemlendiricileri kullanabilirsiniz.

Salatalık

Gözlerinize daha önce salatalık koymuş olmalısınız (ya da koyan başka biri görmüşsünüzdür). Salatalığın gözlere çok faydası vardır. Kalın salatalık dilimlerini soğuttuktan sonra gözlerinizin altına koyun ve yaklaşık 10 dakika bekleyin. Ardından suyla durulayın. Bu tedaviyi günde iki kez tekrarlayın.

Badem yağı ve E vitamini

Doğal şifa yöntemleri olarak eşit miktarda badem yağı ve E vitamininin karıştırılarak kullanılması önerilir. Yatmadan hemen önce bu karışımı göz altınıza hafifçe masaj yaparak sürün. Sabah kalktığınızda soğuk suyla bölgeyi durulayın. Göz altı morluklarınız kaybolana kadar her gece bunu tekrarlayın.

Çay poşetleri

Poşet çayları hepiniz biliyorsunuz. Göz altı morlukları nasıl geçer diye soruyorsanız bir yanıt da çay poşeti olmaktadır. Kullanılmış bir çay poşetini buzdolabında soğutun. Daha sonra her bir gözünüze bir torba yerleştirin. Beş dakika bekledikten sonra çay poşetini çıkartarak bölgeyi soğuk suyla durulayın. Göz altı morluklarını geçene kadar bunu her gün tekrarlayın.

Göz altı morlukları neden olur

Göz altı morlukları tedavisi

Doktorunuz, gözünüzün altında oluşan morlukların nedenine bağlı olarak tıbbi bir seçenek sunabilir. Eğer doğal yollardan çözüm olursa yukarıdaki önerileri size söyleyecektir. Ancak ciddi bir sorun varsa aşağıdaki önerileri duyarsınız.

Cilt açıcı krem

Bir dermatolog, göz altı hiper pigmentasyonu hafifletmek için bazı maddeleri içeren cilt rengi açıcı krem önerebilir. Bu kremlerden bazıları daha az etkili olduğu için reçetesiz olarak da satılır. Fakat doktorunuza danışmadan tıbbi bir ilaç kullanmanızı tavsiye etmeyiz.

Kimyasal peeling

Doktorunuz göz altı morlukları sorunlarınız için size hafif bir kimyasal peeling önerebilir. Genellikle bu peeling ürünlerinin içinde glikolik asit, retinoik asit ve hidrokinon bulunur.

Göz altı morlukları neden oluşur?

Göz altı morlukları; yaşlanma, yetersiz uyku, güneşe maruz kalma, alerjik, göz altında sıvı birikimi gibi birçok nedenden dolayı meydana gelir. Tam olarak bir sağlık sorunu olmasa da herkes onların yok olmasını ister.

Göz altı morlukları nasıl geçer diye sorduğunuzda birçok tıbbi ve doğal tedaviler bulunmaktadır. Hangisinin sizin için en iyi olduğunu öğrenmek için doktorunuza danışmanız gerekir.

Tek bir gözün altında şişlik ve renk değişikliği görüldüğünde, özellikle git gide daha da kötüleşiyorsa, bunun hakkında mutlaka doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Sosyofit

admin@sosyofit.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu